Tedaviler

Masseter Botoks

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Nedir ?
Çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak bilinen masseter kasının büyüyerek, dışarıdan bile görünecek kadar belirgin hale gelmesine masseter hipertrofisi (masseter büyümesi) adı verilir. Bu durumun en yaygın sebepleri, değişik nedenlerle diş sıkma ve gıcırdatmanın yanı sıra çok fazla sakız çiğnemek ve sıkça sert et tüketilmesidir. Bu rahatsızlığın tedavisi için uygulanan masseter botoksu, masseter kasının bulunduğu yüzün alt kısmının inceltildiği estetik işlemdir. Çene botoksu olarak da bilinen bu uygulamada yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavi edilmesi amaçlanır.

Özellikle yoğun stresli dönemlerde insanlar, farkında olmadığı halde dişlerini sıkabilir. Diş sıkma alışkanlığı, yüz ve çiğneme kaslarında büyümeye yol açar. Bu durum, yüzün estetik görünümü açısından da bir hayli sakıncalıdır. Zira yüzün görünümü bozulmuş olur. Bu duruma çare olarak geliştirilen çene botoksu uygulaması sayesinde, yüzde daha erkeksi ve sert bir görünümü sağlayan kare yüz şekli küçültülür. Böylece, daha orantılı bir yüz şekli ortaya çıkmış olur. Masseter kasının gereğinden fazla büyümesi, hem estetik açıdan hem de fiziksel olarak rahatsızlık yaratabilir. Dolayısıyla diş sıkma botoksu olarak da bilinen bu işlem, bazen hem şekil hem de işlevsel tedavi hedefiyle uygulanır.

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Neden Yapılır ?
Masseter kasının büyümesi, fonksiyonel açıdan pek bir engel teşkil etmez. Ancak bu anormal büyüme, görsel olarak rahatsız edici olabilir. Zira bu tip durumlarda çene yanlara doğru genişler ve yüz şekliniz kareyi andırmaya başlar. Bu durum özellikle de kadınlar için sorun teşkil etmektedir. Çünkü kadınlar, erkeksi ve sert yüz hatlarına sahip olmak istemez.

Masseter kasının anormal derecede büyümesi, görüntü olarak sıkıntı oluşturmanın yanı sıra uykuda diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi problemlere de davetiye çıkarır. Hem ağrıya sebebiyet veren hem de dişlerde hasar oluşturabilen bu durumdan kurtulmak gerekir. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoksu, bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir yöntemdir.


Bilgi ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz