Tedaviler

Dijital Ölçü ve Tarama

Geleneksel diş hekimliğinde protez, kaplama, dolgu gibi işlemlerde diş ve çene ölçüleri metal kaşıkların içindeki hamurlar ile alınmaktadır. Ancak bu yöntem hastalarda öğürme refleksini tetikleyebileceği gibi alınan ölçünün de her zaman doğru sonuçlar vermemesine neden olur. Dijital diş hekimliğinde ise optik bir kamera ile dişler taranır ve 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır. Bu işlem dijital ölçü ve tarama sistemleri ile mümkündür.

Dijital Ölçü ve Tarama Nedir ?
Dijital ölçü, diş hekimliğinde ağız içi tarayıcılar ve milimetrik ölçü alma imkanlarıyla ağız içine uygun diş yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu uygulamada kamera sistemleri ve benzer uygulamalarla ölçümler alınmaktadır. Özellikle ağız içi kameraların kullanılmasıyla kullanım avantajları elde edilmektedir.

Ağız İçi Kamera ve Dijital Ölçü ve Tarama Aşamaları Nelerdir ?
Ağız içi tarayıcı ile dijital ölçünün alınma aşamaları aşağıdaki gibidir :
• Hastanın ağız içi, tarayıcı kamera ile görüntülenerek üç boyutlu ölçü alınır.
• Ölçülere uygun şekilde alınan üç boyutlu görsel model, tarayıcı kamera ile bilgisayar ortamına aktarılır.

Bilgisayar ortamında görüntülenen üç boyutlu ağız içi modeli ile oluşturulan ölçüler, hata payını ortadan kaldırır. Bu işlem ile ağız içi ölçüsü alımında hata payı oranı 1/1000 oran değerine kadar düşürülür. Bu sayede işlem ile protez uygulamalarında ağız içine ve dişlere tam oturan tasarım modellerinin oluşturulması sağlanır. Dolayısıyla dijital ölçü ve tarama sistemleri hem en uygun ölçünün alınması hem de hastanın konforu için en ideal ölçü alma yöntemidir.


Bilgi ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz